Vishay RWR81S9090FSB12
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 909ohm, 30.1496V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR81S9090FSB12.
CAD Models
Download Vishay RWR81S9090FSB12 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
100
Authorized Distributors
3
Resistance
909 Ω
909 Ω
909 Ω
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Ceramic
Ceramic
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
20 ppm/°C
20 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 909ohm, 52.2207V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite41F900E
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 900ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite41F820
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 820ohm, 150V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 845ohm, 29.0689V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 931ohm, 30.5123V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 825ohm, 28.7228V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR81S9090FSB12 provided by its distributors.
Res Wirewound 909 Ohm 1% 1W ±20ppm/°C 0.001% AXL Thru-Hole Bulk
RES 909 OHM 1W 1% WW AXIAL
EGS-1-80 909 1% RWR81S9090FS B12