Vishay RWR80N21R5FSB12
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 21.5ohm, 6.5574V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR80N21R5FSB12.
IHS
Datasheet4 pages8 years ago
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RWR80N21R5FSB12 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
62
Authorized Distributors
2
Resistance
21.5 Ω
21.5 Ω
21.5 Ω
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
2 W
2 W
2 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
20 ppm/°C
20 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 22.1ohm, 6.6483V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 20ohm, 6.3246V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 22.6ohm, 6.7231V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite45F20RE
Resistor; Wirewound; Res 20 Ohms; Pwr-Rtg 5 W; Tol 1%; Axial; Silicone-Ceramic
Ohmite41F20RE
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 20ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR80N21R5FSB12 provided by its distributors.
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
EGN-3-80 21.5 1% RWR80N21R5FS B12