Vishay RWR80S20R0FPS73
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 20ohm, 6.3246V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR80S20R0FPS73.
Introduction Date2016-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ohmite45F20RE
Resistor; Wirewound; Res 20 Ohms; Pwr-Rtg 5 W; Tol 1%; Axial; Silicone-Ceramic
Ohmite41F20RE
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 20ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite40F20RE
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 20ohm, 1000V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Military MIL-PRF-39007RWR81S FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±20ppm/C 20Ohm 1W
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 20ohm, 4.4721V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 21.8ohm, 6.603V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR80S20R0FPS73 provided by its distributors.
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL
EGS-3-80 20 1% RWR80S20R0FP S73