Vishay RNX02510M0FKLB
Fixed Resistor, Metal Oxide, 0.5W, 10000000ohm, 750V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RNX02510M0FKLB.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Newark
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 10000000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 10000000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 10000000ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD10M0
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 10000000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FBD10M0
Fixed Resistor, Metal Oxide, 2W, 10000000ohm, 3000V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RNX02510M0FKLB provided by its distributors.
Res Metal Oxide 10M Ohm 1% 1/2W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Lacer Pack
DO NOT USE RNX-1/4 10M 1% T-1 L05
RESISTOR, METAL OXIDE, 10MOHM, 500mW, 1%; Resistance:10Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:750V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Oxide ;RoHS Compliant: No