Vishay RNC50H4872FSB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 48700ohm, 200V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RNC50H4872FSB14.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
New Yorker Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2008-11-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 48700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 48700ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 49900ohm, 200V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F51K
Through Hole Thin Film Resistor, LR Series, 51 kohm, 600 mW, - 1%, 350 V, Axial Leaded
TE ConnectivityLR1F47K
47 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Yageo GroupMF0207FTE52-47K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 47000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RNC50H4872FSB14 provided by its distributors.
Res Metal Film 48.7K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C 0.001% Epoxy AXL Bulk
Resistor,metal Film,48.7Kohms,200Wv,1+/-% Tol,-50,50Ppm-Tc,rnc50-Milstyle |Vishay RNC50H4872FSB14
ERC-50 48.7K 1% T-2 RNC50H4872FS B14