Vishay RN65C1004BBSL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1000000ohm, 350V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN65C1004BBSL.
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RN65C1004BBSL symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
100
Authorized Distributors
2
Resistance
1 MΩ
1 MΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 1000000ohm, 350V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1e+06ohm, 250V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Metal Film Resistors - Through Hole 1/8watt 1Mohms .1% 50ppm
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 1010000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 1100000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP8-1879686-4
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 976000ohm, 350V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN65C1004BBSL provided by its distributors.
RES 1M OHM 1/2W .1% AXIAL
CMF-65 1M .1% T-2 RN65C1004B BSL