Vishay RN55C1014BRE6
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 1010000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55C1014BRE6.
IHS
Datasheet5 pages9 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2016-02-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Metal Film Resistors - Through Hole 1/8watt 1Mohms .1% 50ppm
Axial Axial Military MIL-R-10509/1RN60 0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm 0.25W 1/4W 1MOhms ±50ppm/C
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 1100000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 1000000ohm, 350V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP8-1879686-4
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 976000ohm, 350V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 953000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55C1014BRE6 provided by its distributors.
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL
Rn55C, +/-50 Ppm, 1.01 Mohm, +/-0.1 % |Vishay RN55C1014BRE6
CMF-55 1.01M .1% T-2 RN55C1014B RE6