Vishay CP0005750R0JB14
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 750ohm, 61.2372V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CP0005750R0JB14.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Arrow Electronics
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2006-01-19
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-07-22
LTD Date2021-01-22
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 750ohm, 61.237V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity1-1623783-7
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 7W, 680ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount, 5135
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 750ohm, 27.386V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity2-1623729-4
680 Ohms ±5% 17W Through Hole Resistor Axial, Radial Formed Flame Proof
TE ConnectivitySBCHE11680RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 11W, 680ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CP0005750R0JB14 provided by its distributors.
Res Metal Oxide/Wirewound 750 Ohm 5% 5W Ceramic AXL Thru-Hole Bulk
RES 750 OHM 5W 5% AXIAL
CP-5 750 5% B14