United Chemi-Con ESMQ401ELL470ML25S
47uF 400V ±20% 504mA@100kHz Plugin, D16xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMQ401ELL470ML25S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,351
Authorized Distributors
0
Capacitance
47 µF
47 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
280 mA
280 mA
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
24.9936 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
United Chemi-ConESMG451ELL470MN25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF
Wurth Elektronik860021380015
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
Wurth Elektronik861111483002
WCAP-AIL5 Aluminum Electrolytic Capacitors
WCAP-ATG8 Aluminum Electrolytic Capacitors
KYOCERA AVXUVK2G470MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 400V 47muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
47uF 450V ±20% 220mA@120Hz Plugin,D16xL31.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMQ401ELL470ML25S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Through Hole Mount
SERIES: SMQ-R; VOLT: 400; CAP: 47; DIA X LENGTH: 16X25; PACKAGING: BULK
Radial Can SMQ 400V 47muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH