United Chemi-Con ESMQ100ELL471MF11D
470uF 10V ±20% 350mA@120Hz Plugin, D6.3xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMQ100ELL471MF11D.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,428
Authorized Distributors
0
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
350 mA
350 mA
350 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
United Chemi-ConESMG100ELL471MF11D
SMG Series 10 V 470 uF Ø6.3x11mm LS=2.5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
NichiconUVK1A471MED
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicECA-1AM471
Cap Aluminum 470uF 10V 20% Aluminum Cylindrical Can 2000 hr 85°C Bag
PanasonicECA-1AM471B
Cap Aluminum 470uF 10V 20% Radial 2000h 85°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMQ100ELL471MF11D provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
SERIES: SMQ-R; VOLT: 10; CAP: 470; DIA X LENGTH: 6X11; PACKAGING: BULK
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Radial Can SMQ 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm