United Chemi-Con ESMG401ELL470MLN3S
Cap Aluminum Lytic 47uF 400V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 350mA 2000h 85°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMG401ELL470MLN3S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Future Electronics
element14 APAC
Electro Sonic
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
Wurth Elektronik861021483002
Electrolytic Capacitor, Snap-in, WCAP-AIG5 Series, 47 F, 20%, 450 V, 22 mm RoHS Compliant: Yes
Wurth Elektronik861021484009
Electrolytic Capacitor, Snap-In, Wcap-Aig5 Series, 47 F, 20%, 450 V, 25 Mm Rohs Compliant: Yes
PanasonicECA2GM470
47UF 400 V DC ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, M SERIES 2000H 16(DIA)X31.5MM
United Chemi-ConEKMG401ELL470MLN3S
Cap Aluminum Lytic 47uF 400V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 250mA 2000h 105°C Bulk
NichiconUPZ2W470MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPZ 450V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
47uF 420V ±20% 360mA@120Hz Plugin,D12.5xL35mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMG401ELL470MLN3S provided by its distributors.
47uF 400V ±20% 630mA@100kHz Plugin,D16xL31.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Through Hole Mount
SMG Series 400 V 47uF 16 x 31.5 mm LS=7.5 mm Radial Electrolytic Capacitor
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 47UF, 400V, 20%, RADIAL; Capacitance: 47µF; Voltage Rating: 400V; Product Range: SMG Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 105°C
Aluminum Electrolytic Capacitor 47Uf, 400V, 20%, Radial; Capacitance:47Μf; Voltage(Dc):400V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:7.5Mm Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con ESMG401ELL470MLN3S