United Chemi-Con EMZJ6R3ADA101ME61G
Cap Aluminum Lytic 100uF 6.3V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.36 Ohm 240mA 2000h 105C Automotive T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMZJ6R3ADA101ME61G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
element14 APAC
Electro Sonic
Future Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-06-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEE-FK0J101P
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE-FK0J101AP
PanasonicEEEFPJ101UAR
Cornell DubilierAFK107M06D16T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AFK 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
United Chemi-ConEMZA6R3ADA101MF61G
Cap Aluminum Lytic 100uF 6.3V 20%( 6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000h 105C Automotive T/R
KYOCERA AVXUCD0J101MCL1GS
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 100UF 6.3 V DC, CD SERIES 2000H 6.3(DIA.)X5.8MM
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMZJ6R3ADA101ME61G provided by its distributors.
100F 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm 100kHz 2
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 1717
CAP, ALU ELEC, 100UF, 6.3V, RAD CAN SMD; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:100µF; Voltage(DC):6.3V; ESR:0.36ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Range:Alchip MZJ Series; MSL:- RoHS Compliant: Yes