United Chemi-Con EMZJ160ADA470ME61G
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.36 Ohm 240mA 2000h 105C Automotive T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMZJ160ADA470ME61G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
element14 APAC
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-06-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
PanasonicEEEFK1C470AP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEEFK1C470P
Cornell DubilierAFK476M16D16T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AFK 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
United Chemi-ConEMZA160ADA470MF61G
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20%( 6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000h 105C Automotive T/R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCL 16V 47muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
KYOCERA AVXUCD1C470MCL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCD 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMZJ160ADA470ME61G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Surface Mount, 1717
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16Volts 47uF 20% Tol.
Cap, Alu Elec, 47Uf, 16V, Rad Can Smd; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:47Μf; Voltage(Dc):16V; Esr:0.16Ohm; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Range:Alchip Mzj Series; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con EMZJ160ADA470ME61G