United Chemi-Con EMVH350ADA101MHA0G
Cap Aluminum Lytic 100uF 35V 20% (8 X 10mm) SMD 0.4 Ohm 220mA 2000h 125°C Cardboard T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVH350ADA101MHA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
95,861
Authorized Distributors
3
Capacitance
100 µF
100 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
3333
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
400 mΩ
300 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
220 mA
240 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
United Chemi-ConEMHB350ADA101MHA0G
Cap Aluminum Lytic 100uF 35V 20%( 8 X 10mm) SMD 0.3 Ohm 240mA 2000h 125C Automotive T/R
PanasonicEEEFKE101XAP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 25V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEEFK1E101XP
PanasonicEEEFK1V101XP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 35V 100muF 卤20% 0.248Dia 6.30mm
Cornell DubilierAFK107M35X16T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AFK 35V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUX 25V 100muF 卤20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVH350ADA101MHA0G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 3333
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD