United Chemi-Con EMVH250ADA221MJA0G
Cap Aluminum Lytic 220uF 25V 20%( 10 X 10mm) SMD 0.3 Ohm 296mA 2000h 125C Automotive T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVH250ADA221MJA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Electro Sonic
Newark
element14
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-5.97%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
PanasonicEEETG1E221P
Cap Aluminum 220uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.3 Ohm 270mA 2000 hr 125C T/R
United Chemi-ConEMHB250ADA221MHA0G
Cap Aluminum Lytic 220uF 25V 20% (8 X 10mm) SMD 0.3 Ohm 240mA 2000h 125C Automotive T/R
Cornell DubilierAVE227M25F24T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AVE 25V 220muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConEMVE250ADA221MHA0G
220uF 25V 320mA@120Hz ±20% SMD,D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
United Chemi-ConEMVA250ADA221MHA0G
220uF 25V 260mA@120Hz ±20% SMD,D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
PanasonicEEE-1EA221UP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 25V 220muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVH250ADA221MJA0G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 4141
CAPACITOR ALUM ELECT 220UF 25V SMD; Capacitance:220µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:25V; ESR:0.3ohm; Life Time @ Temperature:1000 hours @ 125°C; Height:10mm; Diameter:10mm; Capacitor Mounting:SMD
CAPACITOR ALUM ELEC 220UF 25V 20%, SMD; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:220µF; Voltage(DC):25V; ESR:0.3ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 130°C; Polarity:Polar; Product Range:MVH Series; Product Length:- RoHS Compliant: Yes