United Chemi-Con EMVA350ADA330MF55G
Cap Aluminum Lytic 33uF 35V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 54mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVA350ADA330MF55G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-11-25
LTD Date2016-11-25
Related Parts
United Chemi-ConEMVA250ADA330ME55G
Cap Aluminum 33uF 25V 20% (5 X 5.2mm) SMD 47mA 2000h 85°C Cardboard T/R
PanasonicEEE-1EA330SP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE-HBE330UAR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HB 25V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
KYOCERA AVXUWR1V330MCL1GB
33uF 35V 62mA@120Hz 卤20% SMD,D6.3xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVA350ADA330MF55G provided by its distributors.
33uF 35V 54mA@120Hz ±20% SMD,D6.3xL5.2mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
SURFACE MOUNT ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
33¦ÌF 35V ¡À20% 2000h@ 85¡ãC 54mA@ 120Hz,58.32mA@ 100kHz 6.6mm*6.6mm*5.2mm
T&R / CAP 33UF 35V ELECT MVA SMD ROHS COMPLIANT: YES