KYOCERA AVX UWR1V330MCL1GB
33uF 35V 62mA@120Hz 卤20% SMD, D6.3xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX UWR1V330MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.28%
CAD Models
Download KYOCERA AVX UWR1V330MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
16,719
Authorized Distributors
2
Capacitance
33 µF
33 µF
33 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
3333
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
53 mA
60 mA
60 mA
Height - Seated (Max)
5.5118 mm
5.4102 mm
5.4102 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
Related Parts
KYOCERA AVXUWR1E330MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 25V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicECE-V1EA330SP
Panasonic ECEV1EA330SP - Aluminum Electrolytic Capacitors (Surface Mount Type)
PanasonicEEV-HB1E330P
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
PanasonicEEE-1EA330SP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUR 35V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX UWR1V330MCL1GB provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 33uF 35V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 53mA 2000h 85C Automotive AEC-Q200 T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
33¦ÌF 35V ¡À20% 2000h@ 85¡ãC 62mA@ 120Hz,93mA@ 10kHz SMD 6.6mm*6.6mm*5.5mm