United Chemi-Con ELXZ500ELL680MF15D
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXZ500ELL680MF15D.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Arrow.cn
DigiKey
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Related Parts
PanasonicEEU-FC1J680
Capacitor Aluminum Electrolytic 68uF 63 Volt 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 405mA 2000h 105C Bulk
PanasonicEEU-FC1J680B
Panasonic EEUFC1J680B - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
United Chemi-ConELXY630ELL680MH15D
Cap Aluminum Lytic 68uF 63V 20%( 8 X 15mm) Radial 3.5mm 360mA 3000h 105C Automotive Bulk
PanasonicEEU-FM1V680
Cap Aluminum 68uF 35V 20% (6 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 2000h 105°C Bulk
68uF 63V 卤20% 405mA@100kHz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConELXV630ELL680MH15D
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXZ500ELL680MF15D provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 68uF 50V 20% (6.3 X 15mm) Radial 2.5mm 0.36A 2000h 105C Bulk Automotive AEC-Q200
Al Capacitor LXZ 50V 68uF 6.3x15
Plugin Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL TH
Radial Can LXZ 50V 68muF ±20% 0.248Dia 6.30mm