United Chemi-Con ELXZ160ELL221MF15D
Aluminum Electrolytic Capacitor 220UF, 16V, 20%, Radial
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXZ160ELL221MF15D.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
United Chemi-Con
Newark
Future Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-4.49%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Related Parts
PanasonicECA1CM221
Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 280mA 2000h 85°C Bulk
PanasonicECA1CM221B
Cap Aluminum Lytic 220uF 16V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 280mA 2000h 85C Automotive Ammo
PanasonicECA-1CM221I
Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 280mA 2000h 85°C Ammo Pack
NichiconUPS1C221MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPS 16V 220muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
220uF 16V ±20% 280mA@120Hz Plugin,D6.3xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXZ160ELL221MF15D provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 16volts 220uF 6.3X15
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance:220µF; Voltage(DC):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2.5mm RoHS Compliant: Yes
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 220UF, 1; ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 220UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance:220 F; Voltage Rating:16V; Product Range:LXZ Series; Capacitance Tolerance: 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:6.3mm; Packaging:Each; Height:15mm