United Chemi-Con ELXV6R3ELL471MJC5S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXV6R3ELL471MJC5S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
-0.79%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
6,132
Authorized Distributors
5
Capacitance
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
1000 hours
Ripple Current
635 mA
260 mA
Height - Seated (Max)
13.9954 mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXV6R3ELL471MJC5S provided by its distributors.
Capacitor Alum 6.3V 470uF
470¦ÌF ¡À20% 5mm 12.5mm
CAP ALUM 6.3V POLAR