United Chemi-Con EKXJ401ELL101MU45S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKXJ401ELL101MU45S.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Datasheet3 pages15 years ago
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-4.52%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKXJ421ELL101MMP1S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
BXW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.630Dia 16.00mm ±20% 100muF 450V
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKXJ421ELL101MU50S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKXJ451ELL101MMP1S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 100UF, 450V, 20%, RADIAL
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKXJ401ELL101MU45S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 100uF 400V 20% (14.5 X 45mm) Radial 7.5mm 785mA 12000h 105°C Bulk
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
SERIES: KXJ; VOLT: 400; CAP: 100; DIA X LENGTH: 14X45; PACKAGING: BULK
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
100¦ÌF 400V ¡À20% 7.5mm 12000h@ 105¡ãC 1.76625A@ 100 kHz,785mA@ 120Hz ,D14.5xL45mm 14.5mm*45mm*46.5mm
CAP, ALU ELEC, 100UF, 400V, RADIAL;