United Chemi-Con EKMM451VSN680MQ25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMM451VSN680MQ25S.
United Chemi-Con
Datasheet4 pages6 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,155
Authorized Distributors
3
Capacitance
68 µF
68 µF
Mount
Screw
Screw
Case/Package
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
450 V
450 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
7000 hours
Ripple Current
500 mA
580 mA
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMM451VSN680MQ25S provided by its distributors.
Cap Aluminum 68uF 450V 20% (25.4 X 25mm) Snap-In 10mm 500mA 3000h 105C
ALUMINUM CAPACITOR
CAP ALUM 450V POLAR