United Chemi-Con EKMH630VSN222MP35T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2200uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMH630VSN222MP35T.
IHS
Datasheet15 pages19 years ago
Electro Sonic
element14
Newark
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
800
Authorized Distributors
1
Capacitance
2.2 mF
2.2 mF
2.2 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
63 V
63 V
63 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
113 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
3000 hours
Ripple Current
1.73 A
1.82 A
1.82 A
Height - Seated (Max)
35.0012 mm
37.0078 mm
37.0078 mm
Related Parts
United Chemi-ConEKMH800VNN222MR30T
Cap Aluminum Lytic 2200uF 80V 20% (30 X 30mm) Snap-In 10mm 0.113 Ohm 2050mA 2000h 105°C
United Chemi-ConEKMH800VNN222MQ35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 80V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2200uF
United Chemi-ConEKMH800VSN222MQ35S
PanasonicECA1HM222
Cap Aluminum 2200uF 50V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1300mA 2000h 85°C Bulk
PanasonicECA1HHG222
Cap Aluminum 2200uF 50V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1470mA 2000h 105C Bulk
PanasonicECA-1JM222
Cap Aluminum 2200uF 63V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 1400mA 2000h 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMH630VSN222MP35T provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 2200uF 63V 20% (22 X 35mm) Snap-In 10mm 0.113 Ohm 1730mA 2000h 105°C
Aluminum Electrolytic Capacitor; Capacitor Type:High Temperature; Capacitance:2200µF; Voltage Rating:63VDC; Capacitor Dielectric Type:Aluminum Electrolytic; ESR:0.113ohm; Body Height:35mm; Body Diameter:22mm; Lead Spacing:10mm
CAPACITOR ALUM ELECT 2200UF, 63V, SNAP-IN; Capacitance:2200µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:63V; ESR:0.113ohm; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Height:35mm; Diameter:22mm; Capacitor Mounting:Panel