United Chemi-Con APXE2R5ARA391MF61G
Cap Aluminum Polymer 390uF 2.5V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.015 Ohm 3160mA 2000h 105°C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con APXE2R5ARA391MF61G.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
JRH Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
13,454
Authorized Distributors
5
Capacitance
390 µF
390 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Voltage Rating (DC)
2.5 V
2.5 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
15 mΩ
10 mΩ
Life (Hours)
15000 hours
15000 hours
Ripple Current
3.16 A
3.9 A
Height - Seated (Max)
5.7912 mm
5.7912 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 390uF, Surface Mount, 2626
Polymer Aluminum SMD Capacitors 2.5V 390uF 105 C SMD Low ESR
United Chemi-ConAPXF2R5ARA391MF61G
Cap Aluminum Polymer 390uF 2.5VDC 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.01 Ohm 3900mA 15000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, 390uF, Surface Mount, 2626
Wurth Elektronik875105145011
WCAP-PSLP Aluminum Polymer Capacitors
United Chemi-ConAPXE6R3ARA391MH70G
Cap Aluminum Polymer 390uF 6.3V 20% (8 X 6.7mm) SMD 0.014 Ohm 3950mA 2000h 105°C T/R
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con APXE2R5ARA391MF61G provided by its distributors.
2.5V 390uF Polymer ±20% 15mΩ 3.16A@100kHz SMD,D6.3xL5.8mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS
390¦ÌF 2.5V ¡À20% 15m¦¸ 2000h@ 105¡ãC 3.16A@ 100 kHz SMD 6.6mm*6.6mm*5.8mm
Super low ESR by using conductive polymer.
United Chemi-Con
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD