Texas Instruments MSP430G2402IRSA16T
IC Mcu 16 Bit 8KB Flash 16QFN / Mcu 16-BIT MSP430 Risc 8KB Flash 2.5V/3.3V 16-PIN VQFN Ep T/r
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments MSP430G2402IRSA16T.
Texas Instruments
Technical Drawing2 pages1 year ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet60 pages13 years ago
Datasheet60 pages13 years ago
Datasheet58 pages13 years ago
Datasheet55 pages14 years ago
Technical Drawing2 pages14 years ago
Farnell
Upverter
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
VQFN
VQFN
Number of Pins
16
Core Architecture
MSP430
MSP430
Data Bus Width
16 b
16 b
Max Frequency
16 MHz
16 MHz
Number of I/Os
10
Interface
I2C, SPI
I2C, SPI
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
8 kB
8 kB
Min Supply Voltage
1.8 V
1.8 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Engineering Resources
Related Parts
Texas InstrumentsMSP430G2332IRSA16R
16 MHz MCU with 4KB Flash, 256B SRAM, 10-bit ADC, SPI/I2C, timer 16-QFN -40 to 85
Texas InstrumentsMSP430G2131IRSA16R
16 MHz MCU with 1KB Flash, 128B SRAM, 10-bit ADC, SPI/I2C, timer 16-QFN -40 to 85
Texas InstrumentsMSP430F2001TRSAT
16 MHz MCU with 1KB Flash, 128B SRAM, timer, comparator 16-QFN -40 to 105
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments MSP430G2402IRSA16T provided by its distributors.
16 MHz MCU with 8KB Flash, 256B SRAM, SPI/I2C, timer 16-QFN -40 to 85
MSP430G2x32, MSP430G2x02 Mixed Signal Microcontroller 16-QFN -40 to 85
FIXED-POINT Lead Free ROHS3Compliant QUAD Microcontroller 2/3.3V -40C~85C TA 16MHz 1mm
1.8V~3.6V 16MHz 2KB FLASH 8KB Brown-out Detect/Reset,DMA,POR,PWM,WDT 10 1.8V 16MHz I2C,SPI,USI 16bit MSP430 CPU16 QFN-16