Texas Instruments MSP430G2402IRSA16R
16 MHz MCU with 8KB Flash, 256B SRAM, SPI/I2C, timer 16-QFN -40 to 85
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments MSP430G2402IRSA16R.
Texas Instruments
Technical Drawing2 pages1 year ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet60 pages13 years ago
Datasheet60 pages13 years ago
Datasheet58 pages13 years ago
Datasheet55 pages14 years ago
Technical Drawing2 pages14 years ago
Arrow Electronics
Upverter
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
-20.09%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Case/Package
VQFN
VQFN
Number of Pins
16
Core Architecture
MSP430
MSP430
Data Bus Width
16 b
16 b
Max Frequency
16 MHz
16 MHz
Number of I/Os
10
Interface
I2C, SPI
I2C, SPI
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
8 kB
8 kB
Min Supply Voltage
1.8 V
1.8 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Engineering Resources
Related Parts
Texas InstrumentsMSP430F2002TRSAT
16 MHz MCU with 1KB Flash, 128B SRAM, SPI/I2C, comparator, timer 16-QFN -40 to 105
PIC24F08KL301-I/MQ,16BIT PIC MICROCONTROLLER,32MHZ,8KB,256 B FLASH,20-PIN QFN
MCU 32-Bit CY8Cxxx ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 1.8V/3.3V/5V 16-Pin QFN EP T/R
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V 16-Pin PQFN EP Tube - Rail/Tube
MCU 32-bit CY8Cxxx ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 2.5V/3.3V/5V 16-Pin QFN EP
MicrochipATTINY84A-MU
ATtiny Series 8 KB Flash 512 B SRAM 20 MHz 8-Bit Microcontroller - QFN-20
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments MSP430G2402IRSA16R provided by its distributors.
MICROCONTROLLER MCU, 16 BIT, MSP430, 16MHZ, QFN-16
MCU 16-bit MSP430 MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V/3.3V 16-Pin VQFN EP T/R
1.8V~3.6V 16MHz 2KB FLASH 8KB Brown-out Detect/Reset,DMA,POR,PWM,WDT 10 1.8V 3.6V 16MHz I2C,SPI,USI 16bit MSP430 CPU16 QFN , 950¦Ìm