Texas Instruments LM4040C10ILP
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments LM4040C10ILP.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pages1 year ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Technical Drawing5 pages9 years ago
Datasheet56 pages11 years ago
Datasheet56 pages11 years ago
Technical Drawing3 pages12 years ago
Datasheet61 pages14 years ago
Datasheet51 pages18 years ago
Datasheet2 pages19 years ago
Newark
element14 APAC
SHENGYU ELECTRONICS
element14
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
3
Max Output Current
15 mA
15 mA
15 mA
Min Input Voltage
Max Input Voltage
Min Output Voltage
10 V
Max Output Voltage
10 V
10 V
Tolerance
0.5 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
15 ppm/°C
15 ppm/°C
15 ppm/°C
Cathode Current
125 µA
120 µA
120 µA
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
Texas InstrumentsLM4040C82ILPR
Texas InstrumentsLM4040C50ILP
Texas InstrumentsLM4040C82ILP
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments LM4040C10ILP provided by its distributors.
V-Ref Precision 10V 15mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
100ppm/¡æ Fixed 15mA 180¦ÌVrms 10V 10V 125¦ÌA ¡À0.5% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
IC, SHUNT V-REF, 10V, 0.5%, TO-92; Topol; IC, SHUNT V-REF, 10V, 0.5%, TO-92; Topology:Shunt; Reference Voltage:10V; Temperature Coefficient:15ppm/°C; Voltage Reference Case Style:TO-92; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Cathode Current Max, Ik:15mA