Texas Instruments LM3S2620-IQC25-A2T
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V/3V/3.3V 100-Pin LQFP T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments LM3S2620-IQC25-A2T.
Texas Instruments
Datasheet703 pages11 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet703 pages11 years ago
Datasheet700 pages13 years ago
Datasheet699 pages14 years ago
Datasheet679 pages15 years ago
Technical Drawing2 pages27 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
100
Core Architecture
ARM
ARM
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
25 MHz
25 MHz
25 MHz
Number of I/Os
52
Interface
CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
128 kB
128 kB
Min Supply Voltage
3 V
3 V
3 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Related Parts
Texas InstrumentsLM3S1620-IQC25-A2T
Texas InstrumentsLM3S1620-IQC25-A2
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V/3V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
Texas InstrumentsLM3S6610-IQC25-A2
ARM THUMB-BASED MICROCONTROLLER RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 55MHz, CMOS, PQFP100
MCU 32-bit SAM7X ARM7TDMI RISC 128KB Flash 1.85V/3.3V 100-Pin LQFP T/R
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments LM3S2620-IQC25-A2T provided by its distributors.