TE Connectivity KRPA-11AN-120
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Socket
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity KRPA-11AN-120.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
element14 APAC
TE Connectivity
Master Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
TE Connectivity1-1393117-9
Power Relay 120VAC 10A DPDT(38.9mm 35.7mm 49.99mm) Socket
TE ConnectivityKUP-11A55-120
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Bracket Mount
TE ConnectivityKUP-11A35-120
TE Connectivity2-1393104-9
Power/Signal Relay, 2 Form C, Momentary, 10A (Contact), AC Input, Panel Mount
Electromechanical Relay 120VAC 2.25KOhm 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
TE ConnectivityKU-11A35-120
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Tapped Core
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity KRPA-11AN-120 provided by its distributors.
Relay, Dpdt, 240Vac, 10A; Contact Configuration:Dpdt; Coil Voltage:120Vac; Contact Current:10A; Product Range:Krpa Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage Vac:240V; Relay Terminals:Quick Connect Rohs Compliant: Yes |Potter&brumfield Te Connectivity KRPA-11AN-120
KRPA-11AN-120=KRPA Power Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable, AC Coil Power Rating Class: 2 – 3 VA Coil Power Rating AC: 2.1 VA Coil Resistance: 2250 Ω Industrial Panel Plug-In Monostable, AC 2 – 3 VA 2.1 VA | Power Relays: Miniature & PCB & Or Industrial | Part Number: KRPA-11AN-120 | Internal Number: 3-1393104-2 | TE Connectivity