TE Connectivity CRG0603F5K49
Res Thick Film 0603 5.49K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CRG0603F5K49.
Master Electronics
Datasheet8 pages7 years ago
Newark
TE Connectivity
Farnell
Burklin Elektronik
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0603FR-075K49L
Res Thick Film 0603 5.49K Ohm 1% 1/10W ¦100ppm/¦C SMD Paper T/R
Res Thick Film 0603 5.49K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 5.49K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityCRG0603F5K49
Yageo GroupAC0603FR-075K49L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 5490ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRC0603FR-074K99L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 4.99kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CRG0603F5K49 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 5490ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick Film Resistors - SMD CRG0603 1% 5K49
Thick Film Resistor CRG 0603 1% 5K49
CRG0603 1% 5K49 Resistance Value: 5.49K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: General Purpose Resistor Passive Component Tolerance: 1 % Package Size Code: 0603 Surface Mount Resistor | 5.49K Ω Thick Film General Purpose Resistor 1 % | Part Number: CRG0603F5K49 | Internal Number: 2-1622974-0 | TE Connectivity | NEOHM