TE Connectivity CPF0805B61R9E1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 61.9ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CPF0805B61R9E1.
element14 APAC
Datasheet4 pages1 year ago
IHS
Electro Sonic
Newark
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
-82.26%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 week ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Related Parts
PanasonicERA-6AEB61R9V
Res Thin Film 0805 61.9 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0805BRD0761R9L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 61.9Ohm 0.1% Paper T/R
PanasonicERA6AEB680V
Res Thin Film 0805 68 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-6AEB560V
Res Thin Film 0805 56 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0805BRD0762RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 62ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805BRD0756RL
125mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 56Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE Connectivity2176091-4
Res Thin Film 0805 61.9 Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE ConnectivityCPF0805B61R9E1
TE Connectivity2176091-4
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CPF0805B61R9E1 provided by its distributors.
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0805
Surface Mount Resistors, Precision Resistor, 2 Termination, 0805, Taped & Reeled, .1 %, Thin Film, Resistance Class Up to 1kΩ, 61.9 Ω, .1 W, Neohm CPF
RES, 61R9, 0.1%, 0.1W, 0805, THIN FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 61.9ohm; Product Range: CPF Series; Voltage Rating: 100V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 100mW; Resistance Toler
Special Order: CPF 0805 61R9 0.1% 25PPM 1K RL Resistance Value: 61.9 Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: .1 % Package Size Code: 0805 Surface Mount Resistor | 61.9 Ω Thin Film Precision Resistor .1 % | Part Number: CPF0805B61R9E1 | Internal Number: 9-1614890-8 | TE Connectivity | NEOHM