TE Connectivity ANT-916-CW-HWR-SMA
916MHz HWR Series 1/2 Wave Dipole Whip Antenna, Tilt/Swivel, SMA Connector
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ANT-916-CW-HWR-SMA.
Datasheet7 pages2 years ago
Technical Drawing1 page3 years ago
Master Electronics
TME
Factory Futures
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+31.58%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityANT-916-OC-LG-RPS
916MHz OC Series 1/2 Wave Dipole Whip Antenna, Tilt/Swivel, RP-SMA Connector
TE ConnectivityANT-916-MHW-RPS-S
916MHz MHW Series Stick-On 1/2 Wave Dipole Antenna, 2m Cable, RP-SMA Connector
TE Connectivity / AMPANT-916-MHW-SMA-S
916MHz MHW Series Stick-On 1/2 Wave Dipole Antenna, 2m Cable, SMA Connector
Yageo GroupW5017
External Antenna, Whip - Dipole, Single Band, 868MHz-928MHz, Vertical, SMA Connector
Yageo GroupW1063
ANTENNA, WHIP, 868-928MHZ, 3DBI; Available until stocks are exhausted Alternative available
Rf Antenna, Whip, 868-928Mhz, 2Dbi Rohs Compliant: Yes |Pulse Electronics W5012
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ANT-916-CW-HWR-SMA provided by its distributors.
HWR Series 916 MHz Omni Directional SMA Connector Tilt / Rotate Antenna
RF Antenna, 900 to 930MHz, 1.2dBi, LoRaWAN/Sigfox/Weightless-P/WiFi, 50ohm, Linear, SMA Connector
Mobile Station Antenna, 902MHz Min, 930MHz Max
Antenna Dipole 1.2dBi Gain 930MHz
1.2dB 2 50¦¸ 915MHz 30MHz SMA(DO-214AC) 142mm*10mm*142mm
ANT-916-CW-HWR-SMA, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
RF ANT 916MHZ WHIP TILT SMA MALE
Rf Antenna, 900 To 930Mhz, 1.2Dbi; Antenna Type:Lorawan/Sigfox/Weightless-P/Wifi; Frequency Min:900Mhz; Frequency Max:930Mhz; Antenna Mounting:Sma Connector; Gain:1.2Dbi; Vswr:2; Input Power:-; Input Impedance:50Ohm Rohs Compliant: Yes |Linx Te Connectivity ANT-916-CW-HWR-SMA
Antenna 1/2 Wave Whip Swivel 916MHz SMA Antenna Type: Terminal/Duck Band Type: Single Band Primary Application: LoRaWAN LPWAN Communication Protocol: LPWAN Wi-Fi LoRaWAN Mounting Location: External Terminal/Duck Single Band LoRaWAN LPWAN | Antenna | Part Number: ANT-916-CW-HWR-SMA | Internal Number: ANT-916-CW-HWR-SMA | TE Connectivity |