TE Connectivity ANT-916-CW-HW-SMA
916MHz HW Series 1/2 Wave Dipole Whip Antenna, SMA Connector
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ANT-916-CW-HW-SMA.
TE Connectivity
Datasheet4 pages2 years ago
Datasheet5 pages2 years ago
Datasheet8 pages2 years ago
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet15 pages2 years ago
Datasheet13 pages2 years ago
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet3 pages2 years ago
Datasheet2 pages2 years ago
Datasheet2 pages2 years ago
Datasheet4 pages2 years ago
Datasheet7 pages2 years ago
Technical Drawing1 page3 years ago
Sager Electronics
Master Electronics
Component Distributors Inc.
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+9.30%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityANT-916-MHW-RPS-S
916MHz MHW Series Stick-On 1/2 Wave Dipole Antenna, 2m Cable, RP-SMA Connector
TE Connectivity / AMPANT-916-MHW-SMA-S
916MHz MHW Series Stick-On 1/2 Wave Dipole Antenna, 2m Cable, SMA Connector
TE ConnectivityANT-916-WRT-RPS
RF Antenna, 902 to 930MHz, 4.4dBi, IoT / LoRaWAN / ISM, 50ohm, Linear, RP SMA Connector
Yageo GroupW5017
External Antenna, Whip - Dipole, Single Band, 868MHz-928MHz, Vertical, SMA Connector
Yageo GroupW1063
ANTENNA, WHIP, 868-928MHZ, 3DBI; Available until stocks are exhausted Alternative available
RF Antenna, 915MHz, Whip, 4dBi, 50 ohm, Vertical, 1W, 1.8 VSWR, SMA Connector
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ANT-916-CW-HW-SMA provided by its distributors.
HW Series 916 MHz 1.2dBi Connector Mount ½-Wave Center-Fed Dipole Antennas
Antenna Dipole 1.2dBi Gain 930MHz
RF ANTENNA, 900 TO 930MHZ, 1.2DBI;
1.2dB 1.9 50¦¸ 915MHz 30MHz 120mm*10.7mm*120mm
ANT-916-CW-HW-SMA, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
EMBEDDED CELLULAR MODULE DEVELOPMENT KIT
RF ANT 916MHZ WHIP STR SMA MALE
Rf Antenna, 900 To 930Mhz, 1.2Dbi; Antenna Type:Lorawan/Sigfox/Weightless-P/Wifi; Frequency Min:900Mhz; Frequency Max:930Mhz; Antenna Mounting:Sma Connector; Gain:1.2Dbi; Vswr:2; Input Power:-; Input Impedance:50Ohm Rohs Compliant: Yes |Linx Te Connectivity ANT-916-CW-HW-SMA
Antenna 1/2 Wave Whip Whip 916MHz SMA Antenna Type: Terminal/Duck Band Type: Single Band Primary Application: LPWAN LoRaWAN Communication Protocol: LoRaWAN Wi-Fi LPWAN Mounting Location: External Terminal/Duck Single Band LPWAN LoRaWAN | Antenna | Part Number: ANT-916-CW-HW-SMA | Internal Number: ANT-916-CW-HW-SMA | TE Connectivity |