TE Connectivity A4TK15W04
Switch Toggle ON OFF 4PST Round Lever Quick Conn 20A 250VAC 30VDC Panel Mount with Threads Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity A4TK15W04.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Newark
Master Electronics
Sager Electronics
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download TE Connectivity A4TK15W04 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2014-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityA4TP15W04
Toggle Switch, 4PDT, On-off-on, 20A, 30VDC, Wire Terminal, Panel Mount
TE Connectivity / AMP8-6437630-1
Switch Toggle ON ON 4PDT Round Lever Quick Conn 20A 250VAC 30VDC Panel Mount with Threads Bulk
TE ConnectivityA4TP15W04
Carling TechnologiesIL251-73
Switch Toggle ON None ON 4PDT Bat Toggle Quick Conn 15A 250VAC Panel Mount with Threads
C&K Components7415T1Z3QE
Switch Toggle Mom ON Mom 4PDT Round Toggle Quick Conn 5A 250VAC 28VDC Panel Mount with Threads
C&K Components7403SYZ3QE
Switch Toggle ON OFF ON 4PDT Round Toggle Quick Conn 5A 250VAC 28VDC Panel Mount with Threads
TE ConnectivityA4TK15W04
NKK SwitchesS41F
Switch Toggle ON None OFF 4PST Round Lever Quick Conn 25A 250VAC 30VDC Panel Mount with Threads
Carling TechnologiesIK25M-73
Switch Toggle ON None (OFF) 4PST Bat Toggle Quick Conn 15A 250VAC Panel Mount with Threads
TE Connectivity3-6437630-5
Switch Toggle ON ON 4PDT Round Lever Hooking Wire Lead 6A 250VAC Panel Mount with Threads Bulk
C&K Components7413SH4ZQE
Switch Toggle ON ON Mom 4PDT Round Toggle Solder Lug 5A 250VAC 28VDC Panel Mount with Threads
C&K Components7401P3YZQI22
Switch Toggle ON None ON 4PDT Flat Lever Solder Lug 5A 250VAC 28VDC Panel Mount with Threads
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity A4TK15W04 provided by its distributors.
Toggle Switch, 4PST, On-off, 20A, 30VDC, Wire Terminal, Panel Mount
Switch Operation:On-None-Off; Contact Configuration:4Pdt; Illumination:Non Illuminated; Product Range:Aw Series; Switch Mounting:Panel Mount; Contact Current Max:20A; Contact Voltage Ac Nom:250V; Switch Terminals:Quick Connect Rohs Compliant: No |Alcoswitch Te Connectivity 8-6437630-0
Special Order: A4TK15W04 Contact Current Rating: 20 A Configuration (Pole-Throw): Four Pole - Single Throw Operating Function: On None Off Operating Voltage: 30 VDC Operating Voltage: 250 VAC 125 VAC Toggle Switch | 20 A Four Pole - Single Throw On None Off 30 VDC | Part Number: 8-6437630-0 | Internal Number: 8-6437630-0 | Alias Number: A4TK15W04 | TE Connectivity | ALCOSWITCH