TE Connectivity 3142W202P
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 0.15W 1(Elec)/1(Mech)Turns (4 X 4.8 X 2.6mm) Foot Print SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity 3142W202P.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Master Electronics
CAD Models
Download TE Connectivity 3142W202P symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
114
Authorized Distributors
2
Resistance
2 kΩ
2 kΩ
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Termination
Foot Print, SMD/SMT
Foot Print, SMD/SMT
Number of Turns
1
Tolerance
25 %
25 %
Power Rating
150 mW
150 mW
Composition
Cermet
Cermet
Temperature Coefficient
250 ppm/°C
250 ppm/°C
Introduction Date2009-10-06
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Trimmer, Cermet, 0.15W, 2000ohm, 25% +/-Tol, 250ppm/Cel, 1 Turn(s), 1109
PanasonicEVM2NSX80B23
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 3/20W 1Turn (2.2 X 2.81 X 0.81mm) Foot Print SMD Carrier T/R
PanasonicEVM3WSX80B23
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 0.15W 1Turn (3.1 X 3.75 X 0.95mm) Foot Print SMD Carrier T/R
PanasonicEVM2WSX80B23
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 3/20W 1Turn (2.2 X 2.75 X 1.05mm) Foot Print SMD Carrier T/R
Res Trimmer 2K Ohm 25% 0.15W 1(Elec)/1(Mech)Turns (3 X 3.75 X 1.55mm) Foot Print SMD T/R
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.8mm (3.8 X 4.5 X 1.5mm) SMD T/R
SMD 3mm Cermet Trimmer - Leadfree 3MM 2KOHMS 25% 0.1WATT OPEN FRM
PanasonicEVM1DSX30B23
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 1/5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity 3142W202P provided by its distributors.
Resistor Cermet Trimmer 2k Ohm 25% 3/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn (4 x 4.8 x 2.4mm) J-Lead Surface Mount
Trimmer, Cermet, 0.15W, 2000ohm, 25% +/-Tol, 1 Turn(s)
TRIMMER, SMD, 2K; Track Resistance: 2kohm; No. of Turns: 1Turns; Potentiometer Mounting: Surface Mount Device; Product Range: 3142W Series; Power Rating: 10mW; Resistance Tolerance: ± 25%; Temperature Coefficient: ± 250ppm/°C;