TE Connectivity / P&B KUP-3A17-120
Power/Signal Relay, 1 Form X, Momentary, 10A (Contact), AC Input, Panel Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KUP-3A17-120.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Datasheet5 pages1 year ago
JRH Electronics
Farnell
Electro Sonic
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-01-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-11-29
LTD Date2025-12-19
Related Parts
TE ConnectivityKUEP-3A15-120
Electromechanical Relay SPST-NO-DM 10A 120VAC 2.25KOhm Plain Case
PanasonicJS1A-24V-F
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V / General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
PanasonicJS1A-B-24V-F
JS Series 10A SPST 24VDC Through Hole Sealed Miniature Non-Polarized Power Relay
PanasonicJS1AF-B-24V-F
TE ConnectivityKUEP-3D15-48
Power Relay 48VDC 10A SPST-NO-DM(38.89mm 35.71mm 48.41mm) Socket
TE Connectivity1393114-4
Electromechanical Relay 48VDC 1.8KOhm 10A SPST-NO-DM(38.89x35.71)mm Plain Case Industrial Relay
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KUP-3A17-120 provided by its distributors.
Electromechanical Relay SPST-NO-DM 10A 120VAC 1.7KOhm Through Hole
Power Relay 120VAC 10A SPST-NO-DM(39.37x35.7x50)mm Socket
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 120V
Industrial Relays ENCLOSED RELAY
Special Order: KUP-3A17-120=KU Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable, AC Coil Power Rating Class: 2 – 3 VA Coil Power Rating AC: 2.1 VA Coil Resistance: 2250 Ω Industrial Panel Plug-In Monostable, AC 2 – 3 VA 2.1 VA | Power Relay | Part Number: KUP-3A17-120 | Internal Number: 5-1393118-4 | TE Connectivity