TE Connectivity / P&B KUP-11AA5-240
Electromechanical Relay 240VAC 9.11KOhm 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KUP-11AA5-240.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Master Electronics
Electro Sonic
TE Connectivity
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-11-29
LTD Date2025-12-19
Related Parts
TE ConnectivityKUP-11A15-240
Power/Signal Relay, 2 Form C, Dpdt, Momentary, 2000Mw (Coil), 10A (Contact), 28Vdc (Contact), Ac
TE ConnectivityKRPA-11AN-240
KRPA Series 10 A DPDT 240 VAC Socket Mount General Purpose Power Relay
TE ConnectivityKUP-11AT5-240
RELAY, AUTOMOTIVE, 40A, 12V, SPDT, NON LATCHING, SOCKETABLE, PLIG-IN, SRF-A SERIES
TE Connectivity9-1393109-4
Electromechanical Relay 240VAC 5A DPDT(58.17x32.56)mm Bracket Industrial Relay
PanasonicHP2-AC240V
Power/Signal Relay, DPDT, Momentary, 2400mW (Coil), AC Input, AC Output, Panel Mount
PanasonicHP2-L-AC240V
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KUP-11AA5-240 provided by its distributors.
Power/Signal Relay, 2 Form C, DPDT, Momentary, 2000mW (Coil), 10A (Contact), AC Input, AC/DC Output, Panel Mount
Kup-11Aa5-240=Ku |Potter&brumfield Te Connectivity KUP-11AA5-240
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY - Part AMP1-1393117-1
Special Order: KUP-11AA5-240=KU Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable, AC Coil Power Rating Class: 2 – 3 VA Coil Power Rating AC: 2.1 VA Coil Resistance: 9110 Ω Industrial Panel Plug-In Monostable, AC 2 – 3 VA 2.1 VA | Power Relay | Part Number: KUP-11AA5-240 | Internal Number: 1-1393117-1 | TE Connectivity