TE Connectivity / P&B KUGP-7A55-120
Electromechanical Relay 120VAC 1.7KOhm 10A DPST-NO(73.7x38.89x55.55)mm Bracket Industrial Relay
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KUGP-7A55-120.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Farnell
Electro Sonic
Master Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+39.76%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-10-01
LTD Date2022-04-08
Related Parts
TE ConnectivityKUEP-7D15-24
Power/Signal Relay, 2 Form A, Dpst, Momentary, 0.075A (Coil), 24Vdc (Coil), 1800Mw (Coil), 10A
TE Connectivity / P&BKUEP-7D15-48
Electromechanical Relay DPST-NO 10A 48VDC 1.25KOhm Plain Case
TE Connectivity2-1393115-2
Electromechanical Relay 24VAC 85Ohm 10A DPST-NO(73.7x38.89x55.55)mm Bracket Industrial Relay
PanasonicJC2AF-DC6V-F
Power/Signal Relay, DPST, Momentary, 0.17A (Coil), 6VDC (Coil), 1000mW (Coil), DC Input, AC Output
Power Relay 6VDC 10A DPST-NO(30x19x32.4)mm Plug-In
PanasonicADJ41012
Relay Power DPST-NO/NC 250VAC 12VDC PC Pins Through Hole Carton/Case
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KUGP-7A55-120 provided by its distributors.
Kugp-7A55-120=Ku |Potter&brumfield Te Connectivity KUGP-7A55-120
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY - Part AMP1-1393114-8
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 120V
Power/Signal Relay, DPST, Momentary, 2700mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), AC Input, AC/DC Output, Panel Mount