TE Connectivity KRP-11DG-24
Relay; 10 A; 24 VDC (Input); General; Socket; 2 Form C, DPDT, 2 C/O; 472 Ohms
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity KRP-11DG-24.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
element14 APAC
Electro Sonic
Master Electronics
TE Connectivity
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
TE ConnectivityKRPA-11DGP-24
Electromechanical Relay 24VDC 472Ohm 10A DPDT (35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay
TE ConnectivityKAP-11DG-24
Power Relay 24VDC 10A DPDT(37.29mm 48.8mm 34.93mm) Socket Mount
TE Connectivity3-1393115-5
Electromechanical Relay 24VDC 472Ohm 10A DPDT(38.89x35.71x61.9)mm Socket Industrial Relay
TE Connectivity / P&BKUP-11D56-24
Power Relay, General Purpose
Relay;E-Mech;DPDT;Ctrl-V 24DC;10A;220VDC;Socket Mount;8 Pin Octal;MK-S Series
Relay; E-Mech; DPDT; Ctrl-V 24DC; 10A; 250VAC; Socket Mount; 8 Pin Octal; MK-S Series
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity KRP-11DG-24 provided by its distributors.
Power Relay 24VDC 10A DPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket
Electromechanical Relay DPDT 10A 24VDC 472Ohm Socket
10ms 15ms 10A 240V@AC 24V DPDT(2 Form C) 472¦¸ 51mA 240V , 35.71mm*35.71mm*50.8mm
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY CORP - Part AMP8-1393101-8
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
General Purpose Relay Plug-In Base -
General Purpose Relays 10 AMP 24VDC 2FORM C DPDT 2C/O
ER - Relay; 10 A; 24 VDC (Inpu
RS APAC
8-1393101-8, TE Connectivity / AMP Brand
ENCLOSED SILVER-CADMIUM OXIDE CONTACT MATERIAL
Industrial Relays (General Purpose)
RELAY, DPDT, 240VAC, 10A; Contact Configuration:DPDT; Coil Voltage:24VDC; Contact Current:10A; Product Range:KRP Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:-; Contact Voltage VAC:240V; Relay Terminals:Quick Connect; Carry Current:10A RoHS Compliant: Yes