TE Connectivity / P&B KHAU-17D12M-24
Electromechanical Relay 4PDT 5A 24VDC 650Ohm Socket
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KHAU-17D12M-24.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
JRH Electronics
Electro Sonic
Master Electronics
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-11-29
LTD Date2025-12-19
Related Parts
TE ConnectivityR10-E1X4-V700
RELAY, E-MECH, 4PDT, 5A, CTRL-V 3-115DC, VOL-RTG 120/28AC/DC, 16 PIN, R10 SERIES
TE ConnectivityR10-E1M4-V700
Electromechanical Relay 4PDT 5A 24VDC 700Ohm Plug-In
TE ConnectivityR10-E2X4-V700
Electromechanical Relay 4PDT 5A 24VDC 700Ohm Through Hole
PanasonicHC4-H-DC24V
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V / General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
PanasonicHC4-HP-DC24V
Power/Signal Relay, 4PDT, Momentary, 0.037A (Coil), 24VDC (Coil), 900mW (Coil), DC Input, AC Output
PanasonicHJ4-L-DC24V
Relays 24VDC 650Ohm 5A 4PDT (28x21.5x35.5)mm Plug-In General Purpose Relay
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KHAU-17D12M-24 provided by its distributors.
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY - Part AMP6-1393122-6
Industrial Relays 4PDT 5A 24VDC RELAY GP
D21.8XL28.2MM , 28.2mm*21.8mm*34.9mm
Industrial Relays (General Purpose)
Power/Signal Relay, 4 Form C, 4PDT, Momentary, 0.038A (Coil), 24VDC (Coil), 850mW (Coil), 5A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, AC/DC Output, Panel Mount