TDK RLF10160T-330M1R8-D
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4040
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK RLF10160T-330M1R8-D.
TDK
Datasheet3 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
-1.21%
CAD Models
Download TDK RLF10160T-330M1R8-D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2021-01-12
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-12-31
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 19Q-Factor Ferrite 2.3A 0.097Ohm DCR T/R