TDK NLV32T-560J-PF
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 55mA 8Ohm DCR 1210 T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK NLV32T-560J-PF.
TDK
Datasheet10 pages8 years ago
IHS
Newark
element14 APAC
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-25.55%
CAD Models
Download TDK NLV32T-560J-PF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2003-08-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-09-30
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Ind Chip Molded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 70mA 1210 T/R
TAIYO YUDENLBM2016T560J
Inductor RF Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 20Q-Factor Ferrite 0.095A 7.67Ohm DCR 0806 T/R
Ind Power Molded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 20Q-Factor Ferrite 75mA 1008 Blister Plastic T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 20Q-Factor Ferrite 75mA 12.1Ohm DCR 1008 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 50Q-Factor 135mA 5.5Ohm DCR 1812 T/R
Inductor General Purpose Chip Molded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 0.135A 5.5Ohm DCR 1812 T/R
Descriptions
Descriptions of TDK NLV32T-560J-PF provided by its distributors.
Fixed Inductor 1210 56µH ±5% 55mA 3.20 x 2.50mm 2.20mm 8Ω 13MHz 30@2.52MHz
General Purpose Inductor, 56uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1210
INDUCTOR, SIGNAL LINE, 56UH, 1210; Product Range:TDK - NLV32 Series; Inductance:
INDUCTOR, 56UH, 1210, SIGNAL LINE; Inductance: 56µH; Product Range: NLV Series; DC Current Rating: 55mA; High Frequency Inductor Case: 1210 [3225 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 8ohm; Inductance T