TDK MLF2012K560K
Inductor RF Chip Shielded Multi-Layer 56uH 10% 2MHz 35Q-Factor Ferrite 4mA 2.8Ohm DCR 0805
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK MLF2012K560K.
IHS
Datasheet5 pages0 years ago
_legacy Avnet
DigiKey
CAD Models
Download TDK MLF2012K560K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Introduction Date1997-10-01
Related Parts
Inductor Power Unshielded Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor Ferrite 240mA 2.2Ohm DCR 1812 T/R
Inductor General Purpose Chip Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 70mA 8Ohm DCR 1210 T/R
TAIYO YUDENLHL08TB560K
Ind Power 56uH 10% 2.52MHz 40Q-Factor Ferrite 1.1A RDL Ammo Pack
TAIYO YUDENLHL08NB560K
Ind Power 56uH 10% 2.52MHz 40Q-Factor Ferrite 1.1A RDL Bulk
Inductor Power Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 0.35A 1.2Ohm DCR RDL Bag
Inductor Power Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 1.5A 0.2Ohm DCR RDL Bag
Descriptions
Descriptions of TDK MLF2012K560K provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 56uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
Fixed Inductors 0805 56uH 10%
INDUCTOR MULTILAYER 56UH 0805