TDK FK28X7R1H473K
Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R 10% Radial 5mm 125C Tape and Box
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK28X7R1H473K.
IHS
Datasheet22 pages13 years ago
CAD Models
Download TDK FK28X7R1H473K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
47 nF
47 nF
47 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
1610
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date2006-06-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
卤10% 50V 47nF X7R Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS