TDK FK14X7R2A152KN020
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=1.5nF, LxWxT: 4.5x5.5x2.5mm, Lead pitch: 2.5mm
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK14X7R2A152KN020.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
-4.26%
Stock
23,429
Authorized Distributors
3
Capacitance
1.5 nF
1.5 nF
1.5 nF
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-03-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK14X7R2A152KN020 provided by its distributors.
FK(MID VOLTAGE) CERAMIC CAPACITOR Radial ceramic capacitor 15% ppm/C 0.0015muF
Mlcc,x7R,100V,1.5Nf,±10%,2.5Mm/Bulk Rohs Compliant: Yes |Tdk FK14X7R2A152KN020
Ceramic Capacitor, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0015uF, Through Hole Mount, 1810