TDK C1608NP02A270J080AA
100V 27pF C0G 卤5% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C1608NP02A270J080AA.
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK C1608NP02A270J080AA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
25,676
Authorized Distributors
2
Capacitance
27 pF
27 pF
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
5 %
5 %
LTB Date2025-01-31
LTD Date2025-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
0603 27 pF 100 V ±5% Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Cap Ceramic 27pF 100V C0G 5% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT MLCC,0603,NP0,100V,27pF,0.8mm
Yageo GroupC0603C270J1GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 27pF C0G 0603 5%
Descriptions
Descriptions of TDK C1608NP02A270J080AA provided by its distributors.
Mlcc,0603,np0,100V,27Pf,0.8Mm/Tape And Reel Rohs Compliant: Yes |Tdk C1608NP02A270J080AA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 2.7e-05uF, Surface Mount, 0603
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=27pF, LxWxT:1.6x0.8x0.8mm
EIA CASE SIZE: 0603, VOLTAGE: 100, CAP VALUE: 270, TOL: +/-5%, THICKNESS: 0.80 ± 0.10