TDK C1608C0G1H272K080AA
50V 2.7nF C0G 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C1608C0G1H272K080AA.
IHS
Datasheet57 pages3 years ago
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK C1608C0G1H272K080AA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
65,518
Authorized Distributors
2
Capacitance
2.7 nF
2.7 nF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
800 µm
800 µm
Introduction Date2012-12-22
Related Parts
100V 2.7nF C0G 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
50V 2.7nF C0G ±5% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0603 2.7 nF 50 V ±5% Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0603C272J5GACTU
Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% SMD 0603 125C Paper T/R
Descriptions
Descriptions of TDK C1608C0G1H272K080AA provided by its distributors.
Mlcc,0603,c0G,50V,2.7Nf,0.8Mm/Tape And Reel Rohs Compliant: Yes |Tdk C1608C0G1H272K080AA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0603
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=2.7nF, LxWxT:1.6x0.8x0.8mm
EIA CASE SIZE: 0603, VOLTAGE: 50, CAP VALUE: 272, TOL: +/-10%, THICKNESS: 0.80 ± 0.10