Yageo Group C0603C272K5GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 2700pF 0603 C0G 10%
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0603C272K5GACTU.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Upverter
Electro Sonic
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+364%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,333
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.7 nF
2.7 nF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
800 µm
800 µm
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2008-06-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVX06035C272KAT2A
0603 2.7 nF 50 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
KYOCERA AVX06035C272K4T2A
Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 10% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R
0603 2.7 nF 50 V ±10% Tol. X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=2.7nF, LxWxT:1.6x0.8x0.8mm
50V 2.7nF C0G 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.0027uF 50V B 10% Pad SMD 0603 85C T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C0603C272K5GACTU provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0603
2.7nF ¡À10% C0G(NP0) 50V 0603 , 1.6mm*800¦Ìm*800¦Ìm
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitor 30ppm/C 10% 2.7nF 50V
2700Pf 50.0V Rohs Compliant: Yes |Kemet C0603C272K5GACTU