Susumu RG1608P-8061-W-T5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.167W, 8060ohm, 100V, 0.05% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Susumu RG1608P-8061-W-T5.
CAD Models
Download Susumu RG1608P-8061-W-T5 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Resistance
8.06 kΩ
8.06 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
0.05 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Japan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-03-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Susumu RG1608P-8061-W-T5 provided by its distributors.
Thin Film Chip Resistors 0603 Size, 1/16W, 8.06 Kohm, 0.05%, 10Ppm |Susumu RG1608P-8061-W-T5
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603