Susumu RG1608P-8061-B-T5
Res Thin Film 0603 8.06K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Susumu RG1608P-8061-B-T5.
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+43.89%
CAD Models
Download Susumu RG1608P-8061-B-T5 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Japan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2006-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
TE ConnectivityCPF0603B7K5E
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 7500ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 7.87K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Res Thin Film 0603 7.68K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Res Thin Film 0603 7.5K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERA3AEB8061V
Res Thin Film 0603 8.06K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0603BRD078K06L
Res Thin Film 0603 8.06K Ohm 0.1% 1/10W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Susumu RG1608P-8061-B-T5 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.167W, 8060ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
RG FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 8.06kOhm 0.1W 1/10W
RG Series 0603 0.1 W 8.06 kO ±0.1% ±25 ppm/°C Thin Film Chip Resistor
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603
Res, 8K06, 0.1%, 0.1W, 0603, Thin Film; Resistance:8.06Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:Sulfur Resistant Rohs Compliant: Yes |Susumu RG1608P-8061-B-T5